tekerlekli sandalye

ÇÖZGER Raporu ile ÖTV İndirimli Araç Alımı İşlemleri

ÇÖZGER Raporu ile ÖTV İndirimli Araç Alımı İşlemleri Engelli Hakları

ÇÖZGER Raporu 18 yaşın altındaki engelli çocuklara verilen sağlık kurulu raporudur. Açılı ise şu şekildedir. ÇÖZGER kelimesindeki Ç çocukları ÖZ özel GER kelimesi ise özel gereksinimi olan anlamına gelmektedir. Bu yazımızda çocuklar için çözger raporuyla ÖTV indirimli engelli araç alımı nasıl yapılır, hangi iş ve işlemler gerekli onu açıklayacağız.

18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN ÖTV İNDİRİMLİ ENGELLİ ARAÇ ALIMI

ÇÖZGER Raporları yeni sistem raporlardır. Çözger raporlarının kendine özgü kodları vardır. Bu kodları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kod 1: Özel gereksinimi vardır ÖGV (engel oranı %20-39)
  • Kod 2: Hafif düzeyde ÖGV (engel oranı %40-49)
  • Kod 3: Orta düzeyde ÖGV (engel oranı %50-59)
  • Kod 4: İleri düzey ÖGV (engel oranı %60-69)
  • Kod 5: Çok ileri düzey ÖGV (engel oranı %70-79)
  • Kod 6: Belirgin özel gereksinimi vardır BÖGV (engel oranı &80-89)
  • Kod 7: Özel koşul gereksinimi vardır ÖKGV (rapor oranı %90-99)

çözger raporu kodları

Dikkat yukarda verdiğimiz ÇÖZGER RAPORU KODLARININ karşısında yazan engel oranları sizin alacağınız ÇÖZGER raporunda yazmayacaktır. Rapor oranı yerine sadece kısa kodlar yazılır.

Tekrar konumuza dönecek olursak çocuklar için ÖTV indirimli araç alımında alınacak ÇÖZGER raporunda “ÖKGV” yani “özel koşul gereksinimi vardır” kutucuğunun işaretlenmiş olması gerekmektedir. Yani 7 numaralı kod ile çocuk üzerine araç alınabilir. Geri kalan 6 kod araç alımında sizin bir işinize yaramaz.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALIMINDA RAPOR SÜRESİ

engelli çocuk ötv indirimi

Yetişkin olmayan kişiler yani çocuklar adına araçlarda rapor sürelerinin en az 1 yıl olması ve ve araç alacağınız zaman bu sürenin 6 ayı geçmemesi şartı vardır. Daha anlaşılır olması adına son 6 aya girilmeden araç alınmış olması gerekmektedir.

Ve önemli bir noktada raporu çıkartırken raporu çıkartma amacınızın ne olduğunu söyleyiniz. Örnek rapor çıkartma amacım ÖTV indirimli araç alımı

ÇOCUKLAR ADINA ARAÇ KİMİN ÜZERİNE OLUR

Araç ÖTV indirimli olduğu için alınan araçta çocuk üzerine olacaktır. Sizin üzerinize olması mümkün değildir.

ÇOCUK ÜZERİNE ALINAN ARAÇLARDA TAŞIT KREDİSİ KULLANILIR MI?

Yasa gereği taşıt kredileri yetişkinlere verilir. Dolaysıyla ÇÖZGER raporu ile alınan araçlarda mevzuat gereği taşıt kredisi kullanılmaz.

ARAÇI KİMLER KULLANABİLİR

Çocuklar adına araçları sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. Ruhsatta şu kişiler kullanır kullanamaz şeklinde bir ibareye gerek yok

RAPOR ORANI DÜŞERSE ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇTA ÖTV İPTAL EDİLİRMİ?

Aracı satın aldıktan sonra rapor oranınız düşerse ÖTV indirimden faydalanmaya devam edersiniz. Ancak MTV muafiyetinden faydalanamazsınız.

İçeriği Oyla