Gold Medikal

Engelli sağlık raporu nasıl alınır?

Engelli sağlık raporu nasıl alınır Engelli Hakları

Engellilerin kendilerine tanınan haklardan faydalanmaları için yasal olarak engelli olduklarını gösteren belgeye “engelli sağlık raporu” denir. Engelli raporu olmayan kişiler engellilere tanınan hiçbir haktan (erken emeklilik, engelli emekliliği, ÖTV indirimli engelli aracı alımı vb. gibi) yararlanamaz.

Engelli raporu veren hastaneler

Sağlık bakanlığına bağlı tam teşekküllü hastaneler ve yine sağlık bakanlığı tarafından rapor vermeye yetkili üniversite ve özel hastaneler rapor verebilir. Sağlık raporunun üzerinde olması gereken ibareler nedir?

Engellinin adı soyadı, 15 yaşından sonra engellinin fotoğrafı, engelli ibaresi, engel derecesi, engel grubu (ortopedik engelli, zihinsel engelli vb. gibi) alanında uzman doktorların imzaları bulunması gerekir.

Engelli raporlarının geçerlilik süreleri

Sağlık kurulu raporları sürekli yada süreli ibarelere verilir. Eğer hastalığınız sakatlığınız çok uzun sürecek veya tedavisi mümkün değilse verilen rapor sürekli, hastalığınız veya sakatlığınız geçici ise süreli rapor verilir. Geçici hastalığı olan kişiler için genellikle 2 yılda bir yenilenmek koşuluyla geçici sağlık raporu verilir. 3 kez üst üste yenilenen sağlık kurulu raporunda oran ve hastalık değişmezse rapor süreliden süresize çevrilir.

Engelli sağlık raporuna nasıl itiraz edilir?

Eğer size veya yakınınıza verilen rapor oranın düşük olduğuna inanıyor ve kendinize haksızlık edildiğini düşünüyorsanız size verilen rapora itiraz edebilirsiniz. İtiraz, engelli kişinin kendisi, vasisi, engelli velisi veya raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir.

Rapora itiraz etmek isteyen kişi veya kurum, itiraz dilekçesi ve sağlık raporunun tasdikli örneği ile birlikte il sağlık müdürlüğüne başvurur. Sağlık müdürlüğü başvuru üzerine kişiyi yeniden rapor almak için başka bir hastaneye sevk eder.

Sevk sonucu itiraz edilen raporla yeni verilen rapor aynı ise rapor kesinleşir. Değilse, bu seferde engelli hakem hastanesine sevk edilir ve buradan çıkacak sonuç kesin sonuç olur.

Sağlık raporu oranı hesaplamak için tıklayın https://rapor.engelliler.gen.tr/

İçeriği Oyla