tekerlekli sandalye

Farklı ve Dekoratif Fayans Modelleri

Dekorasyon Fikirleri

Fayansların en çok tercih edilme nedenlerinin başında temizlik ve kullanım açısından avantaj sağlaması gelmektedir. Genellikle mutfak ve banyolarda kullanılan fayanslar işlevsel özellikleri yanı sıra çeşitli yapı ve renkleri ile dekoratif parçalar haline gelmiştir. Bu nedenle dekorasyon çalışmalarında önemli bir yere sahip olmaktadır.

Ev dekorasyonlarının gelişen ve değişen teknoloji ile oldukça farklı şekiller alması, fayanslara da iddialı ve estetik özellikler kazandırmıştır. Sürekli gelişen teknoloji ile sağlam ve dayanıklı malzemelerle elde edilen fayanslar evin her odasında kullanım olanağı sağlamaktadır. Bu bağlamda çeşitli fayans renk ve modelleri ile mekâna derinlik kazandırarak oluşturmak istenilen dekorasyon bütünlüğü sağlanabilmektedir.

Gerek banyo gerekse mutfakta kullanılacak fayanslar ile mekânın genel renk uyumu ve tarzı göz önünde bulundurularak istenilen etki yaratılabilmektedir. Hem temizlik hem de görsel açıdan kolay kullanım sunan fayanslar, özellikle günümüzde hemen hemen her mutfak veya banyo dekorasyon çalışmasında tercih edilmektedir.

1. Üç Boyutlu Dekoratif Fayans Modelleri

Gelişen teknoloji ve tasarım fikirleri ile üretilen üç boyutlu dekoratif fayanslar, mutfak ve banyolarda oldukça gerçek görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır. Günümüzde tezgâh arası fayans uygulamalarında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Mekâna derinlik katarak özgün dekorasyonlar oluşturmak için avantaj sağlaması ile beraber iş yeri veya kafelerde de tercih edilen bu fayans modelleri oldukça etkili mekanlar yaratılmaktadır.

Uygulama aşamaları oldukça pratik ve kolay olmaktadır. Üç boyutlu fayanslar, geometrik şekiller, farklı kabartmalı desenler, deniz, doğa vb. manzaralar, doğal taş görüntüleri ve daha birçok seçenek sunarak ilgi odağı haline gelmiştir.

2. Parlak Gold Dekoratif Fayanslar

Dünyanın en değerli madeni olan altının rengi ve parlaklığından ilham alınarak ile tasarlanmış bu fayanslar gösterişli ve lüks dekorasyon çalışmalarının önemli bir parçası haline gelmiştir. Çeşitli desen ve modelleri ile fark yaratmakta ve görkemli mekanlar oluşturmaktadır. Genellikle banyo ve tuvalet dekorasyonlarında karşımıza çıkmakta olup evin her köşesinde kullanıma uygun olmaktadır. Kullanım alanlarını ayırmak amacı ile klozet arkası, duş kabini gibi alanlarda yatay veya düşey şeritler halinde kullanılarak farklı algılar yaratmaktadır.

3. Mozaik Dekoratif Fayanslar

Günümüzde oldukça tercih edilen dekoratif fayanslar arasında yer almaktadır. Çeşitli renk, model ve diziliş seçenekleri ile çok farklı mekanlar yaratmaktadır. Özellikler banyo ve mutfak tezgâh arası kullanımlarında karşımıza çıkan mozaik fayanslar, gelişim ve değişim yaşayarak geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Önceleri daha karmaşık ve zor uygulama yöntemleri ile kullanılan bu fayans modeli, günümüzde bir ağ üzerine yerleştirilen mozaik taşların, bloklanması ile daha pratik ve kolay uygulama yöntemleri geliştirilmiştir.

İçeriği Oyla