tekerlekli sandalye

Halı Modelleri ve Halı Seçimi

Dekorasyon Fikirleri

Yaşam evleri, ofisleri çok daha özel ve sıcak kılan eşyaların seçimi çokta kolay bir iş değil. Halı satan satıcılar ya da internet üzerinden fotoğraflarına bakarak beğendiğiniz halı modelleri kullanacağınız eve geldiğinde beklediğinizden daha farklı dokuda ya da şekillerde çıkması sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Hemen hemen tüm ev ve dekorasyonunuzla bir bütünlük içerisinde olması gereken bu eşyalar temizlik ve de kullanım açısından sizi uğraştırmadan rahat ettirmelidir.

Halılar yerde ve sürekli ayakaltında olduğundan sürtünmelerden dolayı kirlenme, lekelenme ve aşınma ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

En ufak eskimelerde değişmesi bütçeniz açısından her zaman uygun olacak bir durum değildir. Bundan dolayı hem evinizin dekoratif açıdan bütünlüğünü tamamlayacak ve tarzınızı en iyi şekilde yansıtacak doğru halı modelleri bulmak, hem de halı seçimi yaparken kalite hususunda da hataya düşmemek için dikkatli olmanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Peki, önemli bu noktalar nelerdir gelin onlara bir göz atalım…

Halı seçimi yaparken halı modelleri hakkında dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

– Hem cins, hem model, hem de kalite konusunda çeşit çeşit birçok halı modelleri vardır. Halı seçimi yaparken hata oranınızı en aza indirmek için halıyı hangi odanızda kullanacağınızı bilmeniz ve o doğrultuda halı seçmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse oturma odasında kullanacağınız bir halıyı çocuk odanızda tercih etmeniz mümkün olmaz ya da mutfakta kullanacağınız halının türüyle salonlarınızda tercih edeceğiniz halı tür birbirinden farklı olmalıdır.

– Halı satın alırken showroomlarda gördüğünüz parlak ışıklar altında oldukça canlı görünen halıların albenisine kapılma ve yanılma durumunuz son derece yüksektir. Halı satıcıları da oluşan durumun farkında ve üreticiler müşteri memnuniyeti oluşturmak için seçilen ürünleri kullanacağınız yere kadar getirip yerinde görme ve deneme fırsatını sizlere sunuyor. Sizlerde alışveriş yaptığınız yerden yerinde görme hakkınızı mutlaka talep edin. Showroomda beğendiğiniz halı modelini eve getirterek ve mobilyalarınız ve duvarlarınızla bütünlük oluşturmasına dikkat edin.

– Biraz araştırma yaptığınızda birçok fiyat ve kalitede halı bulmanız oldukça mümkün fakat bir defa satın alındığı ve sık sık değiştirilme durumu olmadığı düşünülürse kaliteli modeller tercih etmeniz sonradan pişman olmamanız adına önemlidir. Yapısında naylon oranı yüksek olan ve temizliği diğerlerine oranla daha zor olan modeller rahatlık ve kullanım açısından sizi çok uğraştıracaktır. Bunun yanında halılarda yanma, yırtılma gibi oluşabilecek olumsuz durumlarla fazlaca karşılaşırız. Tabi üretici firmaların çoğu ürünlerini bunun gibi olumsuz durumlara karşı garanti altına almaktadırlar. Sizlerde halı satın alacağınız zaman kaliteli, garantili ürün satan markaları tercih edin ki, daha sonra yaşayabileceğiniz sıkıntılarda mağdur duruma düşmeyin ve de paranızı çöpe atmayın bir kere alın.

– Son senelerde çoğunlukla karşımıza çıkan diğerlerine göre daha uzun tüylü halılar birçok insanın ilgisini çekmekte. Şık görüntüsü ve yumuşacık dokusuyla sizi aldatan bu halı modelleri kullanış açısından oldukça çok daha problemli ürünlerdir. Yüzeydeki tüylerin dökülmesi ve zor temizlenmesi tercih ederken düşünülmesi gereklidir.

İçeriği Oyla