tekerlekli sandalye

Hangi Akülü Tekerlekli Sandalye Daha İyidir? **İşte Cevabı**

Hangi Akülü Tekerlekli Sandalye Daha İyidir Akülü Tekerlekli Sandalye

Akülü tekerlekli sandalyelerin farklı marka ve modellerden üretildiği bilinmektedir. Dolayısıyla tekerlerli sandalye alacağımız zaman gayet doğal olarak karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Bundan dolayı akülü tekerlekli sandalye alacakların, dikkatli bir araştırmanın içerisinde yer alması şarttır. Peki, hangi akülü tekerlekli sandalye daya iyidir? İşte bu soruya dair tüm detaylar!

Engelli bireyler için hayat oldukça zorludur ve onların bu zorlukların üstesinden gelmesinde en büyük yardımcıları tekerlekli sandalyeleridir. Alacağınız sandalyeyi özellikle akülü sandalye fiyatları oldukça pahalı olduğundan dolayı çok dikkatli seçmeniz elzemdir. Bu noktada tavsiyemiz Fulmaks gibi bilindik markaları seçmeniz yönünde olacaktır.

Özellikle birden farklı kullanım senaryosu için üretilen ürünleri olması seçim yaparken daha kolay karar vermenizi sağlayacaktır. Yine 50 yılı aşkındır tekerlekli sandalye üreten Permobil markası da yüksek hareket kabiliyeti sunması sayesinde engelli bireylerin günlük yaşamını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Yurtdışı menşeili birçok ülkeye satış yapan Meyra markası imzası haline gelmiş serileri bulunan bir firmadır. Çıkardığı ürünlerin fiyatları yüksek olsa da özellikle dış mekanlarda kullanmak için oldukça idealdir. Amerika merkezli bir firma olan ve birçok medikal ürün üreten İnvacare markası akülü sandalyeleri almaya değer olan bir markadır.

Scooter şeklinde ürünleri de bu markada bulabilirsiniz. Son tavsiye edeceğimiz markalar ise daha çok hafif, katlanan akülü sandalyeye ihtiyaç duyan bireylerin bakması gereken bir marka olan Wollex ve Poylindir. Bütün bu bilgiler ışığında bir akülü sandalyenin daha kaliteli olduğunu nasıl anlarız? İşte detaylar!

Bir Akülü Sandalyenin Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Akülü sandalye seçimi yaparken ilk bakmanız gereken şey kullanılan malzeme olmalıdır. Akülü sandalye pahalı olduğundan dolayı uzun yıllar gidecek ve kolayca eskimeyecek bir ürün seçmeniz elzemdir. Karbon fiber, alüminyum- çelik karışımından üretilmiş olan hafif ve dayanıklı ürünler uzun süreler kullanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kullanılan vidalar paslanmaz çelik gibi malzemelerden olursa sandalyenin esnemesi ya da vidaların zamanla aşınıp düşmesi gibi sorunlarla daha az karşılaşmış olursunuz. Malzemeden sonra ise akünün özelliklerine bakılması gerekmektedir.

Genelde kuru aküler jel akülere göre daha az şarj tutan ve daha çabuk bozulan akülerdir. Bu nedenle alacağınız tekerlekli sandalye de jel akü varsa onun kaliteli olduğu anlamına gelebilir. Burada akülü tekerlekli sandalye tercihi yaparken, akünün özelliğine de dikkat etmek şarttır.

Özellikle kaliteli bir markanın ürünü akü takılmışsa yapan firmanın tamamen kullanacak kişiyi gözeterek bu ürünü yaptığını söylemek mümkündür. Daha sonra ise ergonomi gelmektedir. Tekerlekli sandalyenin kolçaklarının ve sırt kısmının kişiye özel olarak ayarlanabilir şekilde dizayn edilmiş olması bu, ürünün kullanacak kişinin rahatı için yapıldığı anlamına gelir.

Akülü Sandalye Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Akülü tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gereken şey kullanacak kişinin durumudur. Kişinin ağırlığına göre bir ürün seçmek ilk öncelik olmalıdır. Daha sonra ise engel oranına göre onun işini kolaylaştırıcı özelliklere sahip bir tekerlekli sandalye seçilmelidir. Örneğin ellerini kullanmakta zorlanan kimseler için daha rahat itilebilir bir kumanda koluna sahip sandalye seçilmeli ya da dışarıda kullanılacaksa torku yüksek kaldırımlara rahatlıkla çıkabilecek, denge tekerleri bulunan tekerleri bozuk yollarda sorun çıkarmayacak güçlü modeller seçilmelidir.

Akülü sandalyenin yedek parçalarının ülke içinde kolaylıkla temin edilebilir olması da olası sorunları daha kolay atlatmayı sağlayacaktır. Ayrıca aküsü dahili değil harici olmalıdır. Yani kolaylıkla değiştirilebilmelidir. Böylece akü sorunları olduğunda sandalye tamamen kullanılmaz hale gelmez. Kullanacak kişinin durumuna göre hız ve menzil değerlerine dikkat edilmelidir. Aksi taktide istenmeyen kazalar yaşanabilir.

İçeriği Oyla