tekerlekli sandalye

Küçük Mutfakları Büyük Göstermek İçin Dekoratif Öneriler

Dekorasyon Fikirleri

Mutfaklarımız bizlere zamanla olduğundan dar gelebilir. Tabi bu normal bir durumdur çünkü mutfaklarımızın kullanım alanı diğer odalara göre daha dar ve küçüktür. Bu genel olarak olumsuz bir durumdur fakat hiç telaşa kapılmanıza gerek yok yapacağınız birkaç değişiklikle küçük mutfakları olduğundan daha geniş daha büyük gösterebilirsiniz. Dergilerde, internet sitelerinde ve televizyonlardaki o şaşalı mutfaklara sahip olmak hiç de zor değil. Yapmanız gereken doğru adımlar atmak ve doğru tercihler yapmak…

Beyaz renk ev dekorasyonunda oldukça şık görünmekte fakat temizleme zorluğu nedeniyle daha az tercih ediliyor. Fakat küçük mutfakları büyük göstermenin yolu beyazdan geçiyor desek yanlış söylemiş olmayız. Tabi düz beyaz tercih etmeyebilirsiniz biraz daha koyu tonları da kullanabilir. Hemen hemen her renkle uyumludur. Örneğin kırmızı bir avize ya da lacivert bir masa dekoru tamamlayıcı niteliktedir.

Bir odada ferahlık açısından en önemli etken gün ışığıdır.

Yaşam alanlarımızda bazı mutfaklar hiç güneş görmezken bazılarında da perdeler ile gün ışığını bizler engelleriz. Bu yaptığımız en büyük yanlışlardan biridir. Gün ışığını asla engellemeyin mutfağınıza girmesine izin verin ve verdiği genişlik hissinin farkına varacaksınız.

Mutfaklarda en çok neler yer kapılıyor diye sorsak eminimi vereceğiniz cevap buzdolabı, fırın, ocak ve yemek masası olacaktır.

Bu eşyaların yan yana durmasına özen gösterin. Mümkün olduğunca buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın gibi beyaz eşyaların mutfak dolaplarına gömülü bir şekilde yerleştirmeniz yerden kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kapalı düz mutfak dolapları yerine camlı mutfak dolabı tercih etmeniz mutfağınızda daha derin bir his yaratacaktır. Temizlik açısından düz dolaplara nazaran daha zorlu olsa da emin olun görsel açıdan oldukça şık duracaktır.

Duvarlarınızda elbette ki kullanmadığınız alanlar vardır. Bu alanlara yerleştireceğiniz askılıklarla kepçelerinizi, havlularınızı ya da süzgeç gibi servis araçlarınızı dizebilirsiniz. Alternatif olarak kupalarınızı da bu alanlarda değerlendirebilirsiniz.

Gelişen teknolojiyle birlikte küçük ev aletleri birçok işi çok kısa bir sürede yapabilmekte.

Birçok işi tek bir makinada yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse meyve sıkacağı olarak kullandığınız bir mutfak aletini blender olarak da kullanabileceğiniz modelleri mevcut. Seçiminizi bu doğrultuda yapmanız sizi iki makine derdinden kurtaracaktır.

Yer döşemelerinizde parkla kaplamalar tercih edin. Böylece oluşacak yansıma ortamı olduğundan daha geniş gösterecektir.

Açılır kapanır raflar tercih etmeniz yerden ciddi oranda kazanç sağlamanıza yarayacaktır. Baharatlıklarınızı, pasta malzemelerinizi ya da çatal kaşıklarınızı bu raflarda saklayabilirsiniz.

Küçük mutfakları büyük göstermek için mevcut dağınıklıktan ve gereksiz eşyalardan kurtulun böylece daha geniş ve ferah alanlar oluşturabilirsiniz.

İçeriği Oyla