tekerlekli sandalye

ÖTV İndirimli Engelli Araç Alımında Bilinmeyen Püf Noktaları

ÖTV İndirimli Engelli Araç Alımında Bilinmeyen Püf Noktaları Engelli Hakları

ÖTV indirimli engelli araç alım işlemlerinde özellikle sosyal medya üzerinden gerçeği yansıtmayan çok sayıda bilgi kirliliği bulunmakta. Bu bilgi kirliliği gidermek kimlerin ÖTV indirimli araç alacağını, ÖTV indirimli araç alım şartları ve gerekli belgelerin ne olduğunu detaylıca açıklayalım.

KİMLER ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALABİLİR?

Aşağıda yazılan 3 grup ÖTV indirimli alabilir

  • Şehit aileleri
  • Rapor oranı %90 üstü olanlar
  • Rapor oranı %90 altı olup ortopedik engelli olanlar

Şehit ailelerinin ÖTV indirimli araç alımında istenen evraklar çok basittir. SGK dan Şehit belgesi, nüfustan alınan nüfus kâğıdı kaydı. Hepsi bu kadar.

Rapor oranı %90 üstü kişilerin engelli araç alım işlemleri

%90 raporu olan devlet bu hastaya Bakanlara ve hasta için hayatı kolaylaştırmak maksadıyla aracın sınıfına göre B sınıfı C sınıfı %50 %40 %45 ÖTV ve hangi dilime giriyorsa o oranda ÖTV almaz. Sadece aracın üzerine KDV eklenir.  Bu konuda da çok bilgi kirliliği bulunmakta maalesef. Çoğu kişi KDV ninde ödenmeyeceği sanıyor. Ancak yanlış bir bilgidir. Engelli araç alımında sadece 2 tür vergi istisnası bulunur. Biri ÖTV diğeri ise MTV. Bu ikisi dışında KDV muafiyeti yoktur.

Rapor oranı %90 altı kişilerin ÖTV indirimli araç alım işlemleri

Burada da şu yanlış bilgiyi düzelterek konuya açıklık getirelim. Engelli araç alımında kişinin ortopedik engeli varsa ve aracı hareket ettirici tertibata ihtiyaç duyuyor veya otomatik vitesli araç kullanması gerekiyorsa, rapor oranı isterse %10 olsun, bu kişi ÖTV indirimden faydalanır. Yeter ki hastaneden aldığı sağlık kurulu raporunda “tertibatlı araç kullanır” veya “otomatik vitesli araç kullanır” ibarelerinden biri olsun.

Tabi rapor oranı %90 altı olan kişilerin ÖTV istisnasından faydalanması için sadece sağlık kurulu raporu yetmiyor. Bu raporun yanısıra B engelli sınıfı ehliyet yani sürücü belgesi de almalıdır.

Son olarak şunu belirtelim. ÖTV indirimiyle alınan araçlar 5 yıl boyunca satılamaz. Eğer 5 yıldan satmak isterseniz, aracı alırken ödemediğiniz ÖTV tutarını devlete ödeyip öyle satabilirsiniz.

Kaynak: https://www.engelolma.net/engelli-arac/otv-indirimli-arac-alimi-sartlari-ve-gerekli-belgeler-2022-h426.html 

İçeriği Oyla