Gold Medikal

Robotik yürüme ve ayakta durma cihazı: Matia Robotics

Robotik yürüme ve ayakta durma cihazı: Matia Robotics Haber

Teknoloji tüm alanlarda olduğu gibi engelli yurttaşlarında gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak için bir dizi medikal teknoloji cihazları üretiyor. Bu cihazlardan biride Matia Robotics.

Tek RMD (Robotik Mobilizasyon Cihazı) , ayaktayken tam günlük görevlere parapleji ve diğer yürüme engelli bireyler için yeteneği sunar. Şirketin dediği gibi, tekerlekli sandalye alternatifi değil, engelliler için yepyeni bir mobilite platformu. Bir zamanlar erişilemeyen ortamlarda bağımsız ve güvenli bir şekilde oturmalarına, ayakta durmalarına ve gezinmelerine olanak tanır.

Arkadan biniş

Standart bir tekerlekli sandalye yalnızca öne monte edilebilir. Örneğin bir kanepede, yatakta veya sandalyede otururken, bir kişinin vücudu ön tarafı serbest olacak şekilde arkaya yaslanır. Şimdi bu pozisyondan standart bir tekerlekli sandalyeye geçmek için belden aşağısı felçli insanlar vücutlarını kollarıyla kaldırmalı ve tekerlekli sandalyelerine fırlatmalıdır. Vücudu fırlatmanın bu hareketi tehlikeli, hantal ve yardım alınmadığında neredeyse imkansızdır – özellikle fazla kilolu ve / veya yaşlı insanlar için. Tek RMD, kullanıcıların başkalarının yardımı olmadan arkadan biniş yapmasına izin vererek daha fazla bağımsızlık sağlar.

 

Yardımlı kaldırma

Tek RMD ile bindikten sonra ayağa kalkmak çok kolay ve hızlıdır. Süspansiyon sistemi, kullanıcının ağırlığını dengeleyen bir gazlı yay mekanizması içerir. Bu nedenle, ayakta durma pozisyonuna geçmek için sadece hafif bir çekişe ihtiyacınız vardır.

Joystick + Uzaktan kumanda

Ayakta dururken, bir joystick kontrolü kullanıcının kendi yolunu izlemesine izin verir. Uzaktan kumanda, kullanıcının cihazdan kurtulmasını sağlar – bir sandalyede veya kanepede oturabilir veya yatağa uzanabilir. Kullanıcı cihazı uzağa gönderebilir ve gerektiğinde uzaktan kumandayı kullanarak geri arayabilir.

 

Ayağa kalkma ve sağlık

Felçli insanlar için ayakta durmanın faydaları iyi belgelenmiştir – artan kemik yoğunluğu, iyileştirilmiş dolaşım, iyileştirilmiş solunum, daha iyi cilt sağlığı vb. Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı, ayağa kalkmayı ve yardımsız oturmayı hızlı ve kolay hale getirir. Bu kullanım kolaylığı, kullanıcıları bu egzersizi günde sayısız kez yapmaya teşvik eder.

 

Doğru ayakta pozisyon

Pek çok cihaz kullanıcıyı tamamen dik konuma kaldıramaz. Bacak destekleri gibi yürüme yardımcıları yalnızca bastonlar veya yürüteçler ile kullanılabilir, bu da kullanıcının ellerinin meşgul olduğu anlamına gelir; bastonu veya yürüteçi tutarak. Belden aşağısı felçli insanlar için tipik ev ve çalışma ortamları oluşturulmamıştır. Tek RMD, ellerini serbest bırakırken kullanıcıyı dik pozisyonda tutar. Bu, kullanıcının yemek pişirme, bulaşık yıkama, ütüleme gibi günlük görevleri yerine getirmesine olanak tanır.

 

Boyutlar ve Ağırlık

Şirket, Tek Robotik Mobilizasyon Cihazının dünyanın en küçük motorlu ayakta hareket cihazı olduğunu iddia ediyor. Tipik ev ve ofis ortamlarında gezinmek, dar alanlardan geçmeniz gerekebileceği anlamına gelir; bu, ortalama genişliği 60 cm olan bir tekerlekli sandalye ile pek mümkün değildir. Tek RMD yalnızca 16,3 ″ genişliğinde ve 29,5 uzunluğundadır (42 cm X 75 cm) ve 242,5 lbs (110 kg) ağırlığındadır – küçük bir tekerlekli sandalyenin yalnızca üçte birini kaplar.

 

Matia Robotics’in web sitesinde, cihazın patentli, CE İşaretli ve FDA 510 (k) onaylı bir teknoloji olduğu belirtilmektedir. Bu yazı itibariyle, Tek RMD’nin maliyeti yaklaşık 20.000 ABD Doları artı geçerli vergilerdir ve Numotion, ürünün ABD’deki tek distribütörüdür. Tek RMD’nizi almak için Numotion’daki bakım ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Şirketin İngiltere, İrlanda ve Avustralya’da da distribütörleri bulunmaktadır.

 

Tek RMD’yi test eden ilk Amerikalı olan Bill Winchester, uygun bir şekilde şunu söylüyor:

 

Kendine olan güveni, ayakta duran bir yetişkin olarak tanınabilme yeteneği. Birine göz göze bakmanın zihinsel unsuru, muazzam bir zihinsel ve ahlaki başarıdır.

İçeriği Oyla