Gold Medikal

Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeli Tekerlekli Sandalye

Uygun bir tekerlekli sandalye satın almak her zaman kolay değildir. Herkes bir bireydir ve belirli ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bir tekerlekli sandalyeyi veya diğerini seçmek birçok kişisel faktöre bağlıdır.

Genel olarak, tüm tekerlekli sandalyeler, koltuk ve sırtlığın boyutu ve konumuna göre yapılandırılabilir ve ayarlanabilir ve çıkarılabilir kolçaklar ve ayaklıklara sahiptir. Bununla birlikte, bir tekerlekli sandalye satın alırken, diğer şeyleri aklınızda bulundurmanız gerekir ve seçim o kadar geniştir ki bunalmış hissedebilirsiniz.

Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin

Tekerlekli sandalye satın alırken kendinize sormanız gereken ilk soru, kendinizi tekerlekli sandalyeden (araba koltuğuna, yatağa veya tuvalete) transfer edip edemeyeceğiniz veya Duruş kontrolüyle ilgili sorunlarınız varmı?

Dikkate almanız gereken ikinci nokta, tekerlekli sandalyenizin size sunması gereken yeteneklerdir. Sık sık katlamanız gerekiyorsa, en uygun şey alet kullanmadan katlanabilen ve az yer kaplayan bir sandalye aramaktır. Spor ve rekreasyon için kullanacaksanız, ne kadar hafif olursa o kadar iyidir ve dar alanlara erişmeniz gerekiyorsa katlanır ayaklıları içe katlanabilen bir model seçmelisiniz.

Son olarak çevre hakkında konuşacağız: Dış mekân kullanımı için iç mekân kullanımı için tekerlekli sandalye satın almakla aynı şey değildir, şehir ortamı için kırsal alanla aynı şey değildir. İkamet ettiğiniz yerin iklimini de aklınızda bulundurmalısınız. Nemli bir yer ise tekerlekli sandalyeniz paslanmaya karşı dayanıklı olmalı ve soğuk bir şehirde yaşıyorsanız, hacimli giysiler giydiğinizde rahatça gitmek için daha fazla alana ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Satın alacağınız tekerlekli sandalyenin malzemesi

Tekerlekli sandalyenin yapıldığı malzeme de akılda tutulması gereken bir faktördür. Tekerlekli sandalyeler esas olarak dört malzemeden üretilir:

Çelik: Daha ağır tekerlekli sandalyeler ama aynı zamanda daha sağlam ve dayanıklı.

Alüminyum: Hafif ve taşıması kolay tekerlekli sandalyeler.

Titanyum: Daha hafif tekerlekli sandalyeler.

Karbon fiber: Olağanüstü düzeyde dayanıklılığa sahip ultra hafif bir malzeme.

Akülü sandalyeye mi yoksa manuel tekerlekli sandalyeye mi ihtiyacınız var?

Bir kişinin tekerlekli sandalye kullanmasını engelleyen tıbbi koşullar ve durumlar çoktur ve bu nedenle tekerlekli sandalye seçimi çok geniştir. Yapılması gereken ilk seçim, akülü tekerlekli sandalye veya manuel tekerlekli sandalye arasındadır ve bu genellikle kullanıcının üst gövde bölümünü hangi düzeyde kullandığına bağlıdır.

Elektrikli tekerlekli sandalyeler genellikle üst uzuvlarında bunu yapmak için yeterli güce sahip olmayan kişiler tarafından kullanılır.

Kaynak: https://www.bilenmedikal.com/akulu-tekerli-sandalye-alirken-nelere-dikkat-etmeli/

İçeriği Oyla