tekerlekli sandalye

Katlanabilir Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Akülü Tekerlekli Sandalye

Katlanabilir akülü tekerlekli sandalyeler, engelli ve hasta bireylerin hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Daha çok ev içerisinde kullanılan bu modeller, araç bagajına da rahatlıkla sığabilir. Engelli ve hasta bireyler de pratik kullanımı, hafif oluşu, kolay depolanıp taşınması ve katlanabiliyor olması sayesinde bu sandalyeleri sıklıkla tercih etmektedir.

Dünyanın önde gelen katlanabilir akülü tekerlekli sandalye markaları, üretmiş olduğu ürünlerin önemli özelliklerde olmasına özen gösterirler. Ürünlerin baş özelliği olan katlanabilirliğin yanı sıra kullanıcı transferi için önemli olan hareketli kolçaklar da mevcuttur. Ayrıca yine bu sandalyelerde joystick sağa ve sola alma ayarı ile ayaklık boyu ayarlama gibi kişisel özellikler bulunur. Öte yandan bazı modellerde de baş – boyun desteği ve Skolyoz oturtma desteği gibi opsiyonel seçenekler de mevcuttur.

Hafif Katlanabilir Akülü Sandalye

Hafif katlanabilir akülü sandalye modelleri, bu sandalyeleri kullanacak kişi ve bu kişilere refakat edenler açısından oldukça önemlidir. Zira bu cihazların hem işlevsel hem hafif ve hem de katlanabilir olması, kullanım kalitesi açısından adeta avantajlar zinciri oluşturur. Katlanabilir akülü sandalye şaseleri, hafif bir malzeme olan alüminyumdan oluşmaktadır.

Hafif katlanabilir akülü sandalye modellerini kullanan bireyler, hemen her ortamda rahat edebilmektedir. Bu modellerin ön kısımlarında sarhoş tekerleklerin bulunması, manevra kabiliyetini de artırır. Hafifliği ile ön planda olan katlanabilir sandalyelerin 20 ile 40 km arasında değişen hız kapasiteleri de mevcuttur. Bu da yürüme engelli bireylerin bir yerden diğer yere ulaşım sağlaması konusunda kendilerine hız kazandırır.

Tıbbi uzmanların da kesinlikle tavsiye ettiği katlanabilir akülü tekerlekli sandalyeler vasıtasıyla, engelleri bireylerimizin öyle çok fazla enerji harcaması durumu da ortadan kalkar. En az enerji eforu ile en ideal hareket konforunu elde etmek, teknolojinin son ürünü olan bu sandalyeler sayesinde mümkün olacaktır.

Lityum Pilli Katlanan Akülü Sandalye

Yine bu ürünlerin katlama ve taşınma açısından pratikliğini korumak için lityum bataryalar kullanılmaktadır. Lityum bataryaların boylarının küçük ve ağırlığının ise düşük olması sayesinde, kullanıcılara taşıma açısından kolaylık sağlar.

Akülü tekerlekli sandalyelerde, katlama işlemi yapılacağı zaman akü olarak da tabir edilen pillerin çıkarılmaması da yine artı bir avantajdır. İşte lityum pillerin kullanılması, hafif katlanabilir akülü sandalye modellerinde bunu mümkün kılmaktadır. Bu sayede kullanıcıların akülü sandalye katlaması sırasında ekstra bir ekipman kullanması gerekmez ve bu işlem kısa süre içerisinde rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Lityum pillerin hafif katlanabilir akülü tekerlekli sandalyeler için sağladığı avantajlardan bir diğeri de bakım gerektirmemesidir. Konvansiyonel akülerde yapılması gereken detaylı bakım işlemleri, lityum pillerde gerekli değildir. Ayrıca yine bu pillerin kullanım ömürleri de oldukça uzundur.

Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

Akülü tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gerekenler, engelli birey tarafından mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle bu sandalyeleri kullanacak olan kişinin, engelli bir birey olarak kendini tanımlaması ve değerlendirmesi gerekir. Akülü tekerlekli sandalye seçerken en önemli kriter, elbette ki kişinin kilosudur. Bu kapsamda, 130 kilo ve altındaki kişiler standartlar dahilinde kabul edilir. Ancak yürüme engelli bireyin 130 kilonun üzerinde olması, standart dışı olmakla birlikte, bu durumda ise tekerlekli sandalye seçiminde bazı değişikliklerin yapılması gerekmektedir.

Diğer bir faktör olarak da kişinin engel durumunu ele alabiliriz. Engelli bireyler, bazı durumlarda uzun süre oturduklarında sırt ağrısı çekebilmektedir. Bu tarz rahatsızlıktan muzdarip olan kişiler için de arka sırt kısmı yatan modellerin tercih edilmesi önerilir. Ayakları ayarlanabilir akülü tekerlekli sandalyeler ise uzun süre oturma sonucunda ayak ve bacak ağrısı çeken kişiler için avantajlıdır.

Bazı engelli bireyler, tekerlekli sandalyenin koltuğuna yanaşmakta güçlük çekebilmektedir. Tabii bu, tamamen kişinin engel durumuna bağlıdır. Bunun çözümü olarak da “yan kol çıkar” modellerin tercih edilmesi gerekir. Bu sayede engelli bireyin tekerlekli sandalyeyi kullanımı için kolaylık sağlanmış olacaktır. Tüm bunların yanında, akülü tekerlekli sandalyelerin kendisinde olan özelliklere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Akülü tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gereken cihaz özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ürünün teknik servisi ve parçalarına kolaylıkla ulaşım sağlayabilme.
  • Tekerli sandalyenin taşıma kapasitesinin kişiye uygun olması.
  • Koltuk yüksekliğinin ve oturma genişliğinin ayarlanabilir özelliklerde olması.
  • Sırt çantası ve yatar derece durumunun kişilere uygunluğu.
  • Pedal boyunun ayarlanabilir oluşu.
  • Motor gücünün uygunluğu.
  • Akü kapasitesi ve gücü. (Akülü tekerlekli sandalyenin akü kapasitesi ve gücü ne kadar büyük olursa, aracın kullanım süresi de o kadar artacaktır)
  • Akülü tekerlekli sandalye modelinin hızı ve menzili.
  • Cihazın tekerlek boyutu ve içerik yapısı. (Denge tekerli bir model tercih etmeniz, yolda karşılaşılacak olan engebelerden etkilenme durumunu en aza indirecektir.)
  • Akülü tekerlekli sandalye modelinin joystick kalitesi

KAYNAK: https://www.heax.com.tr/

İçeriği Oyla