tekerlekli sandalye

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmak

Haber

Almanya Üniversitelerine Rağbet Var

Almanya üniversiteleri son yıllarda öğrencilerin gözdesi olmuş durumda. Almanya üniversitelerinde bölümler genel olarak lisans ve yüksek lisans olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Pratik uygulamalar ve akademik eğitimler kapsamında iki model şeklinde özetlenebilen lisans eğitim düzeyi bağlamında farklı tarz eğitimler de verilmektedir. Bu eğitimlerin tümü normal eğitim veren üniversitelerde genel olarak akademik araştırmalar neticesinde teorik olarak verilmektedir. Fachhochschule olarak adlandırılan uygulamalı yüksekokullarda ise teorikten ziyade pratiğe yönelik olan eğitimler daha fazladır. Özellikle teknik ve mühendislik alanlarında kendilerini geliştirmek isteyen öğrenciler bu nedenle rağbet göstermekteler. Öğrenciler bu nedenle Almanya üniversiteleri içerisinde en iyi üniversiteler hangileri sorusunu sormaktalar. Tabiki her akademik bölüm için bu sıralamalar okuldan okula değişebiliyor.

Almanya’daki en iyi üniversiteleri sıralamak gerekirse;

  • Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi
  • Berlin Teknik Üniversitesi
  • Heidelberg Üniversitesi
  • Münih Teknik Üniversitesi
  • Berlin Frei Üniversitesi
  • Tübingen Üniversitesi
  • Aachen Teknik Üniversitesi

Bu üniversiteler binlerce yıllık geçmişe sahip olup aynı zamanda çeşitli akademik ölümler kapsamınca nitelikli eğitimlerin de verildiği üniversitelerdir. Öğrenciler üniversitelere kayıt olmayı hedeflerken burada profesyonel yardım almaya ihtiyaç duyuyorlar. Bu süreçte Almanya eğitim danışmanlığı oldukça cazip bir seçenek olarak öğrencilere göz kırpıyor.

Almanya’da Yüksek Lisans Yapma Seçenekleri

Son yıllarda ülkemizde yurtdışı eğitimlerine ilgi hayli artmış durumda. Gerek lisans gerek ise yüksek lisans ya da doktora alanlarında öğrencilere yurtdışı seçenekleri cazip geliyor. Öyle ki son dönemlerde yüksek lisans yapmayı düşünen öğrencilerin çok büyük bir kısmı bu süreci yurt dışında, özellikle de Almanya’da geçirmeyi hedeflemektedir. Nitekim imkânlara göz atıldığında Almanyada yüksek lisans yapmak isteği öğrenciler için daha cazip gelmekte.

Almanya’daki eğitim giderlerinin, öğrenim masraflarının öğrencileri de çok fazla düşündüren soruların başında gelmesi olağan. Bundan dolayı Almanya’da öğrenciler eğitimlerini gördüğü sürece ekstra işlerde çalışarak da vakitlerini verimli geçirebilirler. Böylelikle, zamanla eğitim harçlıklarını yarı zamanlı işlerde çalışarak çıkarabilirler.

Almanya’da öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdürürken aynı zamanda kendilerine çalışma izni de verilmektedir. Özellikle de yüksek lisans eğitimlerini daha iyi yerlerde yapmak isteyenler için Almanya en ideal tercihlerden biri olacaktır. Aynı zamanda eğitim sürecinde çalışma imkânından da yine öğrenciler yararlanabilir.

İçeriği Oyla