Gold Medikal

Engelli aracı ÖTV hesaplaması nasıl yapılır?

Haber

Bilindiği üzere engelli raporuyla otomobil alımında engelliler ÖTV ödemiyor. Bir aracın ÖTV siz fiyatını hesaplamak ise sıradan bir vatandaş için zor olabilir. Bu konuda otomobil bayileri sattıkları araçların ÖTV siz fiyatlarını müşterilerine hesaplayıp söylemekteler. Ancak hepsi olmasa da bir kısım otomobil bayileri bu hesaplama işlemi sırasında müşteriyi yanıltabiliyor.

Pratik Şekilde ÖTV oranını hesaplayın

İnternet ortamında hızlı ve kolay bir şekilde engelli araç ÖTV indirimini saniyeler içinde hesaplayabilirsiniz. Bu konuda engelliler.gen.tr sitesi ÖTV Hesaplama Robotu size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

ÖTV HESAPLAMA ROBOTUNUN KULLANIMI

İlk yapmanız gereken bu bağlantıya tıklamak:> https://otvhesapla.engelliler.gen.tr/

ADIM 2: Okla gösterilen 1. Alandan ÖTV indirim oranını seçiniz (%45, 50 ve 60) varsayılan olarak %45 seçilidir. Siz alacağınız araca göre açılır menüden sizin alacağınız aracın ÖTV değerini girebilirsiniz.

ADIM 3: Aracın fiyatını yazın ve en alttaki kırmızı alanda otomatik şekilde aracın ÖTV indirimli halini göreceksiniz.

ÖTV Hesaplama robotu kullanımı

SIK SORULAN SORULAR

2021 Engelli araç ÖTV indirimi ne kadar?

– Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (a) alt bendi uyarınca, Kanuna ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin, 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 330.800 TL’nin altında olan binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların,

 

– Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (c) alt bendi uyarınca, (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin, 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 330.800 TL’nin altında olan binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların

 

5 yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisnadır.

 

Ayrıca, Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde yer alan parantez içi hükümle, Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin (12) numaralı fıkrasının (a) bendi kapsamında ithal edilen, 87.03 G.T.İ.P numarasında “-Diğerleri” satırı altında yer alan taşıtlara ilişkin belirlenen 303.200 TL sınırı 330.800 TL olarak yeniden belirlenmiştir.

 

Buna göre, ÖTV ve KDV dahil gümrük vergilerine ilişkin istisna uygulanmaması durumunda belirlenecek gümrüklenmiş değeri 330.800 TL’yi aşanlar ithalat istisnasından hariç tutulacaktır.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201229M1-2.htm

 

İçeriği Oyla