tekerlekli sandalye

Engelli Kadın Hamile Kalabilir Mi?

Engelli Kadın Hamile Kalabilir Haber

Engelli kadın hamile kalma konusu, toplumun engelliler hakkında bilgi eksikliği ve çoğu zaman önyargılardan dolayı her zaman tartışma konusu olmuştur.

Aile ve toplum, tekerlekli sandalyeli kadınların aktif cinsel yaşamlarının olmadığına inanmakta ve hamile kalma, hamilelik ve doğum yapma kapasitelerinin olup olmayacağını sorgulamaktadır.

Engelli kadın, engelin türü ne olursa olsun görme, işitme, fiziksel veya zihinsel engelliler hamile kalabilir. Normal her kadın gibi hamile kaldıktan hemen sonra doktor kontrollerine başlamalıdır.

Engelli Kadın Nasıl Hamile Kalabilir?

Engelli kadınların hamile kalabilmek için yapması gereken ilk şey, yumurtlama dönemi hesaplaması yapmaktır.

Tüm kadınlarda olduğu gibi engelli kadınlarda da yumurtla dönemi, adet döngüsünün tam ortasına denk gelmektedir. Yani, 28 gün döngüsü olan engelli kadının yumurtlama günü, son adetin başlangıcından 14. Gün olacaktır.

Yumurtlama dönemini bulmakta sorun yaşıyorsanız, yumurtlama günü hesaplama uygulaması ile kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Hamile Engelli Kadınların İhtiyaçları Nelerdir?

Hamileyken engelli kadınların ihtiyaçları çoktur. Bu ihtiyaçlar engelin türüne ve kadının ihtiyaç duyacağı özel donanımlarla da ilgili olabilir.

Özellikle hastanelerin mimari yapısından tutun da hastanelere ulaşımdaki zorluklar gibi daha birçok problem engelli hamile kadınları beklemektedir.

Bu inançlara ek olarak, çocuklarını yetiştirme konusundaki yetenekleri ve sınırlamaları hakkında bilgi eksikliği de engellilerin hamileliği konusunda bir diğer ön yargı olarak karşılarına çıkmaktadır.

Bu durum onları psikolojik ve fiziksel olarak onların hamile kalmaktan vazgeçirmelerine neden olmaktadır.

Hamile Engelli Kadınların Sorunları Nelerdir?

Hamilelik kendi başına zaten belli zorlukları beraberinde getirir. Kadının hem hamile hem de engelli olduğu göz önüne alındığında bu zorluklar katlanarak artacaktır.

Bu sorunların üstesinden gelmek için yapılması gereken en önemli şey yardımlaşmadır. Bu yardımlaşma sadece aile içinde kalmamalı ve tüm toplumu kapsamalıdır.

Neyse ki engelli hamile kadınların yardımlaşacağı birçok platform var. Engelli kadınların ister kendi aralarında ister diğer kadınlarla iletişim kuracağı ve yardımlaşacağı forum sayfamıza tüm kadınlar üye olabilmektedir.

Engelli hamile kadınların tüm bilgileri paylaşacağı ve yardımlaşacağı sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.gebelikicin.com/forum/forums/engelli-hamile.34/

Engelli Kadınlarda Doğum

Engelli hamile kadınların sadece sezaryen ile doğum yapabileceği inanışı yaygın olsa da bu zorunluluk değildir. Doğumun nasıl olacağına karar verecek olan, engelli hamile kadının kontrollerini ve takibini yapan doktordur.

İçeriği Oyla