tekerlekli sandalye

Sağlık için köy tereyağı ve köy peyniri tüketmeli

köy tereyağı ve köy peyniri Haber

Uzmanlar sağlıklı bir yaşamın anahtarının sağlıklı beslenmekten geçtiği konusunda birleşmekte. Bu noktada geleneksel yöntemlerle yapılan içeriğinde katkı bulunmayan köy tereyağı ve köy peyniri gibi kahvaltılık ürünlerin tercih edilmesinin çok önemli olduğunu belirtmekteler.

Neden Köy Tereyağı Tüketmeliyiz?

Tereyağı sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak endüstriyel yöntemlerle fabrika ortamında üretilen ve raf ömrünü uzatmak amaçlı içerisine konulan katkı maddelerinden dolayı kahvaltı sofralarında mutlaka köy tereyağı tüketilmesi gerektiğini belirtmekteler.

Köy Tereyağı Fiyatları

Kaliteli bir köy tereyağının fiyatı 90 TL ile 120 TL arasında değişmekte. Bununla birlikte yoğurttan yapılan köy tereyağı fiyatı 150, 200 TL arasında satılmaktadır.

Organik Köy Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Tereyağını avucunuzun içine alın. Bir süre bekletin eğer avuç içine aldığınız tereyağı bir süre sonra eriyorsa bu organik köy tereyağıdır. Zira organik köy tereyağı insan vücut ısısında eriyen yağdır.

Köy Tereyağı Neden Kokar?

Köy tereyağının kendine has bir kokusu vardır. Özellikle ilkbaharda yapılan köy tereyağlarında koku daha baskındır. Bunun nedeni bahar aylarında hayvanların merada taze ot otlamasından kaynaklanır. Bu koku sizi rahatsız etse de aslında köy tereyağının kokuyor olması onun doğal anlamı gelmektedir.

Neden Köy Peyniri Tüketmeliyim?

Peynir hem çocukların hem yetişkinlerin hem de yaş almış kişilerin sağlıklı beslenmesinde en önemli besin kaynaklarından biridir. Kalsiyum deposu olan peynirden tam anlamıyla fayda sağlamak için mutlaka geleneksel yöntemlerle yapılan köy peyniri tercih edilmeli.

Köy peyniri yapımında her yörenin kendine özgü kuralları olsa da aslında asıl önemli olan şey, yapılan peynirin içine herhangi bir katkı maddesi konulmamasıdır. Köy ortamında yani fabrikasyon olmayan üretimde böyle bir şey mümkün olmayacağından köy peynirini gönül rahatlığı ile tüketmek mümkündür.

İçeriği Oyla